- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 288-pin-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for optimal performance and maximum reliability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 120 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

