Total Micro has been manufacturing memory upgrades for over 20 years; offering replacement parts and upgrades for every major brand of portable computer, desktop computer, and server. Using only premium quality components and state of the art manufacturing equipment, each product must pass our 100% quality audit program including complete parametric and performance testing. This attention to detail ensures that our customers will always receive products that provide the highest levels of performance and reliability backed by a Lifetime Limited Warranty.
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 1333 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- Registered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |