Total Micro has been manufacturing memory upgrades for over 20 years; offering replacement parts and upgrades for every major brand of portable computer, desktop computer, and server. Using only premium quality components and state of the art manufacturing equipment, each product must pass our 100% quality audit program including complete parametric and performance testing. This attention to detail ensures that our customers will always receive products that provide the highest levels of performance and reliability backed by a Lifetime Limited Warranty.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed for smooth computer performance
- SODIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1333/PC3-10600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 2 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 204-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- SODIMM form factor with 204-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Number of Pins | 204-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |