- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.