- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed will run them smoothly
- 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| CAS Latency | CL11 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.