- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-2933/PC4-23466 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 64GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL21 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin pins and 64 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 64GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.