- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2400 MHz memory speed with registered signal will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 64 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 64GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| CAS Latency | CL17 |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| Thickness | 750 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.