- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2133 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin pins and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-2133 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.