- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR4-2400/PC4-2400 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 4GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-2400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 149.6 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.