- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 4 GB of memory to refine your computer's performance
- DDR3-1333/PC3-10600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin pins for optimal performance and maximum reliability
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin pins and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 1.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

