- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1333 MHz speed with CL9 latency for smooth computer performance
- 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- 240-pin-pin DDR3-1333/PC3-10600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 240-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 3" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.