- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1333 MHz memory speed will run them smoothly
- SODIMM 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 204-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL9 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 204-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 204-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.