- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- TruDDR4 memory delivers performance and reliability for all of your workloads
- 288-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Total Micro 32GB TruDDR4 Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.