- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2933 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 288-pin-pin DDR4-2933/PC4-23400 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- DIMM form factor with 288-pin pins and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 32GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.