- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- Server device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin pins and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 32GB DDR4 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.