- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 1866 MHz speed for smooth computer performance
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR3-1866/PC3-14900 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 240-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- LRDIMM form factor with 240-pin pins and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| Error Checking | ECC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 32GB DDR3 SDRAM Memory Module
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.