- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2400 MHz speed for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 260-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 260-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Notebook, Motherboard - 16 GB - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz Dual-rank Memory - CL17 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

