- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR4-2666/PC4-21300 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 260-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL19 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Buffered signal processing allows quick and convenient access to data files to allow maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Buffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Desktop PC, Mobile Workstation - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - CL19 - 1.20 V - Non-ECC - Buffered - 260-pin - SoDIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

