- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with registered signal and CL19 latency for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with RDIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 288-pin-pin DDR4-2666/PC4-21300 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin pins for optimal performance and maximum reliability
- CL19 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- RDIMM form factor with 288-pin pins and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | RDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

