- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 288-pin-pin DDR4-2666/PC4-21333 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin pins and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 120 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

