- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-2666/PC4-21300 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 288-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL19 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin pins and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Total Micro 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - 16 GB - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Dual-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

