Total Micro has been manufacturing memory upgrades for over 20 years; offering replacement parts and upgrades for every major brand of portable computer, desktop computer, and server. Using only premium quality components and state of the art manufacturing equipment, each product must pass our 100% quality audit program including complete parametric and performance testing. This attention to detail ensures that our customers will always receive products that provide the highest levels of performance and reliability backed by a Lifetime Limited Warranty.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 1600 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR3-1600/PC3L-12800 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 240-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |