- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed for smooth computer performance
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR3-1600/PC3-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 240-pin pins for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Workstation device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin pins and 16 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL11 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.