- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1866 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 240-pin-pin DDR3-1866/PC3-14900 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin pins for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL13 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 240-pin pins and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Total Micro Technologies |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | 1866 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL13 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 150 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Total Micro Technologies |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.