The 350XG Victory Gaming headset is our dedicated model for passionate gamers who want immersive real life audio. TWT's swivel technology and over the ear memory foam provide 360 isolation and comfort for marathon gaming. An adjustable omni-directional microphone with mute abilities captures diverse vocals with minimal background noise. Expertly tuned 45mm drivers ensure impactful gaming audio. The 350XG headset complements gaming at home, in competition, and on the road. Both 3.5mm and USB-A cables are included for versatile platform use.
FEATURES
Ear cushions: 24mm thick, | seamless cushions
Ear cups: Acoustically-tuned and ported, swivel technology
Construction: Durable polymer materials
Stealth Release: Easily replace, upgrade, or sanitize cables and ear cushions with TWT Audio's modular design
Microphone: Boom-lift actived microphone mute
Headband: "Comfort-first" compression design
Drivers: 45mm dynamically tuned
Design: Real molten metal aesthetic
- Ensures reliable audio and voice transfer for gaming to keep you productive and connected
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 350XG gaming headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 30 Hz15 kHz for a full-spectrum listening experience
- Memory Foam ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ThinkWrite |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Microphone Design | Boom |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.77" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Gray |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ThinkWrite |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.20 ft |







