The TW340 REVO 100% over-ear wireless headphone - featuring an onboard microphone, superior sonics, and unique ear cup swivel technology to fit each listener perfectly - combines state-of-the-art technology with audio excellence to create an affordable, adaptable, and satisfying mobile listening experience. The thick and luxurious ear cushions gently surround and insulate the ear at 360° to provide unbeatable sound quality and minimize background noise. Enjoy up to 20 hours of playback with a brief charge using a basic USB-C plug, or plug into your device with a detachable 3.5mm jack audio cord. A sleek design with the latest wireless technology, custom-tuned 40mm drivers, and easy-to-remove-and-replace modular ear cushions and cables make the TW340 REVO TWT Audio's first and most innovative wireless headphone.
- TWT Audio's first wireless headphone with built-in microphone
- On-ear push button Volume Control
- Luxurious 24mm thick seamless ear cushions
- Acoustically tuned and ported ear cups
- Superior sound quality from custom designed 40mm drivers
- "Stealth release" technology aids ear cushion replacements and upgrades
- Engineered With Dual Audio Curves to Sound Great With Different Ear Cushions
- Moisture-Wicking Ear Cushions for Maximum Comfort While Being Active
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ThinkWrite |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Reduction |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | ThinkWrite |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.90 ft |
| Cable Type | USB-C Cable |