| Brand | |
|---|---|
| Brand | ThinkWrite |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Technology | Noise Reduction , Omni-directional |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black , Blue |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Chew Resistant |
| Manufacturer | ThinkWrite |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.27 ft |
ThinkWrite DURO TW220 Headset - Stereo - USB - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Over-the-ear - Binaural - Ear-cup - 4.27 ft Cable - Omni-directional, Noise Reduction Microphone - Black, Blue
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







