About TW200/203
Guided by professional classroom experience and TWT Audio's in-house audio engineer, The DURO protects ears from the stress of compression and strain of damaging frequencies. The gapless cushion design insulates the ear in 360°, making them the perfect headphone for long periods of listening with superior sound and unparalleled comfort. A lightweight construction coupled with 40mm drivers delivering exceptional sound clarity, the DURO headphones are built for long-lasting, everyday use in the classroom, the office, or learning and working remotely.
- "Comfort-First" Compression Headband
- Ergonomically angled ear cups
- Optimized Audio Curve
- Durable Polymer Construction
- Braided Fabric Cable
- USB-A
- USB-C
- Two Year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ThinkWrite |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ThinkWrite |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.27 ft |