ThinkVision T24-40 Monitor's a 23.8-inch FHD IPS screen with wide color gamut of 99% sRGB and 99% BT.709 which deliver vivid image at any viewing angle. Match your screen to your workflow with 48-120 Hz dynamic refresh rate. It dynamically adjusts to match on-screen content, resulting in smoother motion for fast moving pictures or reduced rates for power saving when viewing still images. It's built with a 4-sided ultra thin bezel display, fewer distractions when you are viewing, more of what needs to be seen. Integrated Natural Low Blue Light technology protecting your eyes from fatigue even during long hours at work. In addition, T�V Rheinland Eye Comfort 5 stars certification ensure the toxic blue light is significantly reduced ever than before. Endless list of devices compatible with the connectivity hub, including VGA, DP 1.2, HDMI 1.4, three USB-A 3.2 plus one USB-C (15W) downstream ports, one USB-B 3.2 upstream port support peripherals control and data transmission. You can adjust the monitor for a more convenient and enjoyable viewing experience with the ergonomic stand's tilt, lift, swivel, and pivot functions. This monitor packs a world of features without impacting the environment by following the latest TCO 10.0, EU Energy Level, Energystar 8.0 regulations.
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- WLED backlight technology provides a clear and smooth display by minimizing flicker and enhancing luminance uniformity across the panel
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- Eye Comfort Certification ensures reduced blue light and flicker, helping minimize eye strain during extended viewing sessions
- 5 Star Eye Comfort Rating delivers premium visual safety with advanced blue light and flicker reduction, helping protect eye health
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 192
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Flicker Free | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | WLED |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 99% BT.709 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 95 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 6 ms Normal Mode |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 66 W |
| Operating Power Consumption | 12 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI 1.4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.24 lb |
| Height with Stand | 19.91" |
| Extended Height with Stand | 19.91" |
| Compressed Height with Stand | 13.81" |
| Depth with Stand | 7.48" |
| Width with Stand | 21.25" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Bezel Width | 78.7 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Eye Comfort Certification | Yes |
| Eye Comfort Rating | 5 Star |



























