The ThinkVision S24-4e Monitor is designed for professional excellence. View your work in seamless quality in FHD with a 100 Hz refresh rate for animation or fast-moving pictures. The large 23.8-inch monitor can manually reduce the refresh rate to 48 Hz for less demanding content, saving more power in the long run. View your work on this immersive and stylish monitor with its 3-side borderless display to match any modern workspace. The monitor also comes with TUV HW Low Blue Light certification, protecting your vision without falling short on stunning, true-to-life colors. Personalize your comfort with S24-4e monitor's adjustable monitor stand. Effortlessly tilt your monitor to the perfect viewing angle, and save valuable desk space with the simple-to-assemble tilt stand. Featuring a VESA mount that supports Tiny PC, it allows you to securely attach your Tiny PC directly to the base of your monitor.
- 23.8" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- The ThinkVision 23.8" monitor includes Full HD 1920x1080 resolution for pixel-precise clarity and vibrant visu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Flicker Free | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | WLED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 92 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 6 ms Normal Mode |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 19 W |
| Operating Power Consumption | 16 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Microphone | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.61 lb |
| Height with Stand | 15.86" |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Width with Stand | 21.25" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Bezel Width | 78.7 mil |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |















