The Lenovo ThinkPad 65w AC adapter ensures convenient access to power whenever you need it. Compatible with post 2013 Lenovo notebooks with the rectangular "slim tip" common power plug, it performs to the same specifications as the standard AC adapter shipped with compatible notebooks. The ThinkPad slim adapters are both compact and incredibly energy efficient, with Energy Star V (ES 2.0) technology. Each adapter is backed by a 1-year limited warranty, providing renowned service and support from Lenovo.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- AC Adapter provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 5.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Lenovo ThinkPad 65W AC Adapter (Slim Tip) - 110 V AC, 220 V AC Input
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

