- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump offers enhanced cooling/heating with maximum productivity
- ARGB LEDs illumination for a modish look
- Fully compatible with standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | AM2+ PGA-940 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 15.51" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Maximum Air Pressure | 1.59mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1500 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 56.45 CFM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 25.8 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.