Game freely with the W1 WIRELESS, which supports 2.4GHz, low energy Bluetooth and wired USB connection modes. It is also equipped with Cherry MX mechanical switches and ultra-durable PBT keycaps for the best typing and gaming experience.
W1 WIRELESS | Gaming Keyboard | CHERRY MX BLUE
Blue switches are known to be responsive and audible; press a key, feel the click and know when the 2.2mm actuation point has been hit. Rated at 50-million keystrokes for maximum durability.
PBT KEYCAPS
PBT designed keycaps are known for its rigidity and texture, and is more resilient against solvents, making it easy to maintain and withstand repeated use.
- Provides superior feedback with high stability to provide a productive gaming experience
- Wired/Wireless keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Mechanical key switch technology offers comfortable, convenient typing efficiency with durability, cost-effectiveness, and better Gaming Keyboard lifespan guaranteed
- Wrist Rest keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Quickly and easily connect with the notebook
- Plug and Play your gaming keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Wrist Rest |
| Hot Keys | Bluetooth Mode |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.60" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.74" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |

















