View 390 Air Mid Tower Chassis
The View 390 Air Mid Tower Chassis is an ATX case with a curved tempered glass side and top panel, a perforated front panel, rotational PCI-E slots, a GPU bracket and two CT120 rear fans. It can fit up to eleven 120mm fans, and supports a 360mm AIO radiator at the front or motherboard side. An optional 6" LCD Screen Kit can be added for real-time system information and enhanced visuals.
The Tower 250 Mint Strawberry Mini Tower Chassis
Compatible with Hidden-Connector Motherboards
Designed for next-gen builds, the View 390 Air Mid Tower Chassis supports both standard and hidden-connector motherboards from ASUS, MSI, and GIGABYTE.
Compatible with hidden-connector motherboards:
ASUS BTF Series
MSI PROJECT ZERO Series
GIGABYTE PROJECT STEALTH Series
Curved Tempered Glass Side Panel
The View 390 Air Mid Tower Chassis features a 4mm curved tempered glass side panel for a distinctive look.
Two CT120 PC Cooling Fans Pre-installed
The View 390 Air Mid Tower Chassis features two 120mm PWM fans at the rear to provide good cooling performance.
Good Cooling Support
The View 390 Air Mid Tower can support up to two 200mm fans at the front, up to eleven 120mm fans in total, and a 360mm AIO radiator at the front or the motherboard side, providing good cooling capability.
Display It Your Way
The rotatable PCI-E slots support both horizontal and vertical GPU mounting. An included GPU holder and riser cable bracket also help to support the GPU and prevent sagging.
Visually Pleasing, Totally Interactive
Maximize your View 390 Air's visual effects by upgrading it with our LCD Screen Kit.
The 6" LCD Display allows you to monitor real-time information and upload any images or GIFs to add extra flair using the latest TT RGB Plus software.
Personalize Your LCD Display
Through the TT RGB Plus, the 6'' LCD display presents real-time information and plays JPG and GIF files with at a 1480*720 resolution. It comes with six default background styles, and users can upload up to 20 custom images. Additionally, the display can show time and weather information, enhancing both visual appeal and customization options for your build.
Air Intake and Exhaust
Thanks to the perforated front panel and two CT120 rear fans, View 390 Air Mid Tower Chassis still has well-designed cold air intakes and hot air exhausts to keep the internal temperature low at all times.
We've Tested Everything, So You Don't Have To
At Thermaltake, we always stress test our products under harsh conditions to ensure product quality. The View 390 Air Mid Tower Chassis products were tested at 100% full load for 30 minutes, with the most high-end CPU, GPU, and motherboard at the time of test, while paring with a consumer-style setup, allowing us to test how the chassis performs under real-world situations.
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- Mid-tower structure grants ample space for more hardware components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.54" |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 1480 x 720 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 10.24" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Top |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 2 x 120mm |
| Fan Size Supported | 7.87" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 15 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |















