Tempered Glass Front and Side
The View 270 TG ARGB Plus Snow comes equipped with two Tempered Glass panels located on the front and side of the case to provide the best viewing angles for your system inside.
Up to a 360mm Radiator
Supporting up to 360mm radiators on the top of the chassis, the View 270 TG ARGB Plus Snow can meet the cooling needs for some of the more demanding systems all while maintaining a show appearance to show off your components. Check out the link below for some options from TT.
- Supports ATX motherboards to provide a significant number of PCI slots, expansion slots and peripheral ports with enhanced heat dissipation capability
- For a better airflow, mid-tower structure supports up to 9 fan(s) with ample space to store hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.09" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 9 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















