Built for amazing viewing, the View 270 Plus TG ARGB Bubble Pink Mid Tower Chassis is an ATX case that features tempered glass front and left panels, and comes with three Hydraulic Bearing 120mm ARGB Lite Fans pre-installed.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 4 bays help in upgrading the system by increasing number of hardware components
- Mid-tower structure offers a cooler place for other hardware components by supporting up to 3 fan(s)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 16.54" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Top |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | EATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 3 � 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.09" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 3 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















