Spectacular Lighting Effects
The fan of the UX400 ARGB Sync White features 9 addressable LEDs, allowing users to create stunning lighting effects with 16.8 million colors. The lighting can be easily customized via 5V motherboard sync software from ASUS, MSI, GIGABYTE, BIOSTAR, and ASROCK.
Efficient Air Cooling Solution
The UX400 ARGB Sync White features four �6mm U-shaped copper heat pipes in direct contact with the CPU for fast and reliable heat transfer. Its single-tower design, made with high-quality aluminum fins, ensures optimal heat dissipation, keeping your system cool and stable.
High Volume Airflow Design
The 120mm high airflow ARGB sync fan provides an airflow of 62.72 CFM and a static pressure of 1.47 mm-H2O, while maintaining a noise level of 25.0 dB-A. It enables a large volume of air to pass through the heat sink, offering exceptional cooling performance.
Reliable Hydraulic Bearing
The hydraulic bearing self-lubricates with a high quality, friction-reducing substance that lowers operation noise and enhance thermal efficiency. The seal cap prevents leakage of the lubricant and extends the lifespan of the unit.
Flexible Choice of Pairing Components
The UX400 ARGB Sync White heat pipes and fin stack construction were designed for exceptional RAM compatibility, enabling you to pair with the RAM of your choice.
Universal Socket Compatibility
The UX400 ARGB Sync White comes with universal brackets for Intel and AMD CPUs, including the latest LGA1851 and AM5 CPU sockets.
- Intel: LGA 1851/1700/1200/1156/1155/1151/1150
- AMD: AM5/AM4/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, and ASRock Polychrome. It supports motherboards with a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the software mentioned above without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI, and ASRock official websites.
- Up to 1800 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- Hydraulic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
- The competent 4.72" fan(s) is specially designed for standard cpus
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | AM2 PGA-940 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| Heatsink Height | 5.98" |
| Heatsink Width | 3.62" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Air |
| Heatsink Material | Copper |
| Number of Heat Pipes | 4 |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 1.47mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Fan Speed (Min) | 700 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 62.72 CFM |
| Fan Life | 3.4 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 5V ARGB Header 2510 - 4Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 25 dB(A) |









