Thermaltake TOUGHFAN 14 White PWM-controlled high static pressure fan features an optimized structure to maximize high-end cooling needs and fulfill users' wishes to add the color white to the series.
TOUGHFAN Series White | Powerful and Noiseless
TOUGHFAN 14 White high static pressure fan can perform at a maximum operating speed of up to 2000 RPM, producing a consistent airflow of 119.1 CFM with 3.54 mm-H2O static pressure, and maintaining a low audio noise level of 33.2 dB-A.
Exceptional Blade Design
Featuring high tensile strength and low thermal expansion coefficient materials, the fan blade is built with special liquid crystal polymer (LCP), a compound which minimizes vibration when the fan is operating at full speed.
Metal-Reinforced Motor Hub
The TOUGHFAN's center is constructed with a full steel motor hub providing enhanced stability and durability.
The 2nd Generation Hydraulic Bearing
The 2nd generation hydraulic bearing incorporates a new shaft design with inside etches allowing preservation of lubricant on both sides whilst reducing noise during operation. Lowering audible levels and extending lifespan.
Anti-Vibration Mounting System
The in-mold injection anti-vibration rubber pads dampen the vibration of the fan allowing the fan to spin at higher levels without compromising noise levels. The fan is designed with 80% coverage for all corners, maintaining low noise levels when in operation.
- Up to 2000 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- Hydraulic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- 5.51" fan(s) helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 340 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Height | 5.51" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 3.54mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 119.10 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4 PIN PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 33.2 dB(A) |