The Tower 200 Turquoise is a mini-ITX case with a vertical case design that offers fantastic viewing. It comes with two pre-installed CT140 fans, each 140mm wide, for exceptional thermal efficiency. It also has enough space for a 4090 GPU and a standard-size PSU, fitting all your high-end components. Moreover, The Tower 200 Turquoise is compatible with a separately sold LCD panel kit with a 3.9" LCD display to maximize the PC's visual effects to its full potential.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- Freely install the casing anywhere using mini-tower structure that supports up to 8 fan(s) to maintain the casing ambient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 14.96" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 1200 W |
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 7.87" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 2 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























