SWAFAN EX INFINITY | Double the Glow, Unleash True Infinity | Beyond Ordinary: Dual Infinity Mirror Lighting
The SWAFAN EX INFINITY showcases innovative Dual Infinity Mirror Lighting, featured on the fan hub and two non-connection sides of the frame. Reimagining the infinity mirror, this design combines a fixed white inner ring with a fully customizable ARGB outer ring, delivering richer layers in a single view. Let your build shine with a stylish white core and ARGB lighting in your favorite colors, drawing attention from every angle.
Unlocks the Full Potential of ARGB Lighting
With the Swappable Fan Blade Design, the SWAFAN EX INFINITY (3-Fan Pack) incorporates three standard blades and reversed blades, effortlessly switching between the airflow direction for intake or exhaust while fully showing lighting effects. No more sacrificing aesthetics for your airflow direction!
Swap the Fan Blades as You Like
Simply pop out the fan blades, switch up the blades and press them back in!
The Ultimate Cooling Performance of an ARGB Fan
To achieve optimal cooling efficiency for high-performance systems, the SWAFAN 120 EX INFINITY has a maximum operating speed of 2000 RPM.
Standard Fan Blades can provide a static pressure of 2.86 mm-H2O (Max) and 58.13 CFM (Max) airflow while maintaining under 30 dB-A noise level and can bring air from the front to the back
Reverse Fan Blades can provide a static pressure of 2.23 mm-H2O (Max) and 56.15 CFM (Max) airflow while maintaining under 32 dB-A noise level and can bring air from the back to the front.
Steady Connection with MagForce 2.0
Evolved from SWAFAN EX's Magnetic Force Design, the new MagForce 2.0 has the Pogo pin contact pads are TWO times larger for greater tolerance. This enhancement significantly reduces the potential faulty alignment no matter you are daisy-chaining fans together or connecting fans with cable, further boosting the installation efficiency and streamlining the building experience.
Say Goodbye to Excessive Cables
Connect your fans with SWAFAN EX INFINITY's MagForce 2.0 Quick Connect Design and be free from messy cables!
28 mm Thickness for Enhanced Cooling
Compared to conventional 25 mm frames, the SWAFAN EX INFINITY features a 28 mm-thick fan body that improves airflow and static pressure. The added depth also provides more space to highlight the Dual Infinity Mirror Light, delivering both stronger cooling performance and a bolder visual presence.
Hidden Screw Design for a Sleek Appearance
Keep your build clean with the Hidden Screw Design. Cleverly hiding the mounting screws with specially designed rubber pads, it creates a smooth surface that enables your ARGB lighting take the spotlight.
Spectacular Lighting Effects
Light up your system with stunning lighting effects through 5V motherboard sync software, providing great coverage of 16.8 million colors. The SWAFAN EX INFINITY supports ASUS, MSI, GIGABYTE, BIOSTAR, and ASROCK sync software. Immerse your build in vibrant illumination.
Cleaning Fans are Now Easy and Fun! | Pop and insert, it is that easy.
If you want, you can even rinse the fan blades with water, just make sure you dry them thoroughly and apply the bearing lubricant that is included in the package if needed.
- The flawless rotation of up to 2000 rpm is just what you need for prolonged cooling
- Hydraulic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
- Helps the compatible PCs by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 800 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Fan Depth | 1.10" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.88" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.86mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 58.13 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 5V ARGB header-3 Pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 32 dB(A) |