The latest Riing RGB Series fan introduced by Thermaltake is a patented circular 256 multi-colored 140mm radiator fan. Users can freely adjust fan speed as well as fan colors by clicking "MODE", "PLAY/PAUSE", and "SPEED" button on the fan controller. The fan blades are optimized to enhance static pressure for an impressive cooling performance. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise, and the anti-vibration mounting system strengthens the product's stability during operation. The color and brightness uniformity of the multicolored LED ring is visible from all directions and adds style to the chassis.
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Hydraulic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating efficiency with added dependability
- Colorful red LEDs add an ultra-modern style
- 4-pin PWM connector enables quick and stable connection with chassiss
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Height | 5.51" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | Green |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1400 rpm |
| Maximum Airflow | 51.15 CFM |
| Fan Life | 4.6 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin PWM |