The Thermaltake Pure 20 fan comes with reliable, stable performance and gorgeous vibrant style. Available in 200mm, the Pure 20 fan offers the perfect balance of silence, style and efficiency.
High Performance
200x30mm thick for high air pressure and airflow . Pure 20 fan is designed to great silently, so user can keep his mind focused on the task at hand without bothering.
Enhanced Airflow
Fan blade designed to focus airflow and reduce noise, creating a torrent of air without creating excess noise.
Long life sleeve bearing
ong-life bearing offers better reliability and extends life span.
Easy to install
Shaved frame allow more installation, specially the chassis from Thermaltake.
LED version available
Pure 20 series are available in LED version, adding cooling aesthetics to your chassis.
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- Long Life Sleeve Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating efficiency with added dependability
- 7.87" fan(s) with 3-pin connector enables quick and stable connection with chassiss
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Maximum Power Consumption | 2.40 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 1.18" |
| Maximum Fan Diameter | 7.87" |
| Fan Depth | 7.87" |
| Fan Width | 7.87" |
| Fan Height | 1.18" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Long Life Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 800 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 129.64 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 28.2 dB(A) |















