The Thermaltake Pure 12 LED fan comes with reliable, stable performance and gorgeous vibrant style. Available in 120mm, the Pure 12 LED fan offers the perfect balance of silence, style and efficiency.
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Inexpensive sleeve bearing - Offers the best performance when installed vertically
- 3-pin connector enables quick and stable connection with cases
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1000 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 41 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.