The GR300 Monitor Mount is perfectly designed for our GR300 Racing Simulator Cockpit, providing a complete monitor installation solution for serious racing gamers. This monitor mount is made of powder-coated finish steel with a load of up to 35kg (77Ibs). It supports 32"- 50" monitors mounting, providing racing players with the most flexible installation to create an immersive simulated racing environment.
- Allows the rod to flex and rotate, but stay firm in the position where it is attached to the frame
- Can withstand a maximum weight of 77.16 lb
- Supports the screen size of 50"
- Magnificent Powder Coatedsmall## finish for added elegance and sophistication for your mounting bracket
- Built with powder coated steel product material to offer high strength and durability
- Durable feature for maximum productivity with added dependability
- Cockpit application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 77.16 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









