Striking Visuals, Peak Performance
Experience superior cooling with the MAGFloe Ultra ARGB Sync, blending sleek design and advanced functionality. Its 3.95" square LCD display offers stunning personalization, while SWAFAN EX fans feature quick magnetic connections and swappable blades for easy installation, tidy cable management, and ideal airflow direction.
Steady Connection with MagForce 2.0
The SWAFAN EX White fans included in MAGFloe Ultra ARGB Sync Snow Edition are upgraded to the MagForce 2.0 connector, whose Pogo pin contact pads are TWO times larger for greater tolerance. This enhancement significantly reduces the potential faulty alignment, whether you are daisy-chaining fans together or connecting fans with cable, further boosting the installation efficiency and streamlining the building experience.
Say Goodbye to Excessive Cables
Connect your fans with SWAFAN EX's MagForce 2.0 Quick Connect Design and be free from messy cables!
Unlocks the Full Potential of RGB Lighting
With the Swappable Fan Blade Design, the MAGFloe Ultra ARGB Sync Liquid Cooler Snow Edition incorporates three standard blades and reverse blades, effortlessly switching between the airflow direction for intake or exhaust while fully showing lighting effects. No more sacrificing aesthetics for your airflow direction!
The Ultimate Cooling Performance of an RGB Fan
To achieve optimal cooling efficiency for high-performance systems, the SWAFAN EX14 White has a maximum operating speed of 2000 RPM.
Standard Fan Blades can provide an static pressure of 3.17 mm-H2O (Max) and 81.6 CFM (Max) airflow while maintaining under 34.5 dB-A noise level and can bring air from the front to the back.
Reverse Fan Blades can provide an static pressure of 2.73 mm-H2O (Max) and 79.3 CFM (Max) airflow while maintaining under 38.8 dB-A noise level and can bring air from the back to the front.
Enhanced Cooling Surface With A Compact Design
The MAGFloe Ultra ARGB Sync series has a 27mm slim radiator with a thickened 20mm copper chamber, ensuring the same easy installation but with even better cooling performance.
Keep it COLD with Copper
The high-performance copper base plate accelerates heat conductivity. The high-quality and reliable pump enables maximum water circulation, keeping the copper plate continuously cool. The low evaporation tube effectively decreases the loss of coolant; therefore, no refill is required.
Cleaning Fans are now Easy and Fun | Pop and insert, it is that easy
If you want, you can even rinse the fan blades with water, just make sure you dry them thoroughly and apply the bearing lubricant that is included in the package if needed.
Personalize Your LCD Display
The MAGFloe Ultra ARGB Sync Snow Edition features a premium 3.95" Square LCD Display. This impressive-sized LCD screen comes with 480 x 480 resolution, delivering vibrant, clear, and high-quality visuals that enhance the aesthetics of your build.
Fully Customizable with TT RGB Plus 2.0
Monitor frequency and real-time temperature directly from the 3.95" Square LCD Display, or customize start-up and standby screens by uploading images or GIFs to add extra flair with the TT RGB Plus 2.0 software.
Quick Upload Visuals with TT PlayLink App
With the TT PlayLink app, customizing your LCD displays is much easier through a smartphone.
- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump is the single answer to all your desired and heavy-duty cooling/heating needs
- Colorful argb LEDs add an ultra-modern style
- 5.51" fan(s) with 9PIN connector enables quick and stable connection with cpus
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | FM1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pulse-width Modulation (PWM) | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 720 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 5.51" |
| Fan Height | 5.51" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 5.47" |
| Radiator Height | 17.95" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | ARGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Radiator Material | Aluminum |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Maximum Air Pressure | 3.17mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 81.60 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 9PIN |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 38.8 dB(A) |









