The Thermaltake Luna 12 LED fan provides efficient, and quiet cooling whether used to pull cool air into the PC system or push hot air out. With precisely balanced fan blades and long life bearing, it guarantees ultra low noise. In total of 3 colors of selection (Red, White and Blue), to add up styles into the PC case.
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Inexpensive sleeve bearing - Offers the best performance when installed vertically
- 4.72" fan(s) helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 0.98" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Sleeve Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1200 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 50.44 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 3-pin |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.