Thermaltake new Frio Silent Series - Frio Silent 14, another CPU cooler with non-interference cooling design for the use of high performance RAM and motherboards, 140mm fan silently enhance air flow to aid in performance. Fully compatible with RAM of all kinds, ideally for power users to fill their RAM slots with high-end overclocked RAM.
- Up to 1200 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- Helps the compatible processors by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | T LGA-775 |
| Compatible AMD Socket | AM2 PGA-940 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Heatsink Depth | 1.57" |
| Maximum Fan Thickness | 0.98" |
| Form Factor | Internal |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Heatsink Height | 6.30" |
| Heatsink Width | 5.91" |
| General Features | |
|---|---|
| Heatsink Material | Aluminum |
| Number of Heat Pipes | 3 |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Speed (Max) | 1200 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 71.24 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin PWM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.