- Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump offers better protection with maximum cooling/heating efficiency and convenience
- RGB LEDs add vibrant colors to the fan
- The competent 4.72" fan(s) is specially designed for standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | H3 LGA-1150 |
| Compatible AMD Socket | AM2+ PGA-940 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Height | 4.72" |
| Radiator Depth | 1.06" |
| Radiator Width | 4.72" |
| Radiator Height | 15.51" |
| Appearance | |
|---|---|
| LED Color | RGB |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Maximum Air Pressure | 1.45mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1500 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 3 |
| Maximum Airflow | 42.45 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 9 pin |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 23.9 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.