While upgrading the traditional case fan or CPU fan with Thermaltake DuraMax Series will dramatically increase the overall thermal efficiency, the DuraMax Series fans are also Cable Management Optimized. Cable Management Optimized fans have elongated power cables (50cm) enabling users to route the cables in optimal location to prevent airflow blockage and improve the aesthetics of the built system.
- Heavy-duty fan shroud ensures safe operation
- Features dual ball bearing for higher heat endurance and reduced noise emissions
- 3.62" fan(s) helps the compatible cases by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Screw Mount |
| Maximum Fan Diameter | 3.62" |
| Fan Depth | 0.98" |
| Fan Width | 3.62" |
| Fan Height | 3.62" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Fan Bearing Type | Dual Ball Bearing |
| Fan Speed (Max) | 2850 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 48.70 CFM |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-pin Molex |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.