Coming in as the newest addition to the CTE Line up we have the E600 MX, focused on both delivering great thermal performance as well as stunning good looks on top. Featuring three different GPU mounting options as well as interchangeable dual front panels to provide either a clean tempered glass aesthetic or high airflow mesh performance.
- Mini ITX motherboard builds a perfect symmetry of hardware components required in media server or NAS box
- 4 bays mean more PC components can be added to enhance system's performance
- Mid-tower structure grants ample space for more hardware components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Thermaltake Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 8.66" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Micro ATX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.54" |
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Number of Fans Installed | 12 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















